در دهه آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

در دههٔ آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

وقتی بیت کوین یک دهه پیش معرفی شد، قرار بود انقلابی در اکوسیستم مالی باشد. اما یک انقلاب با دشواری به نتیجه می‌رسد. رمز ارزها در دههٔ اولِ پُرشور خود، به‌رسوایی، سوءتفاهم‌ها و نوسانات قیمتی زیاد معروف شدند. افت قیمت بیت کوین در سال 2018 با انتقادات زیادی همراه بود. اما میزان امیدواری سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به رمز ارزها نسبت به آینده این صنعت، دو برابر شده است. به این ترتیب، اتفاقات دههٔ آینده می‌تواند اثباتی باشد بر این مثبت‌اندیشی.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد رمز ارزها ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «رمز ارز چیست؟» را مطالعه نمایید.

دیدگاه مورد توافق

همان طور که مخترع بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو در مقالهٔ اصلی که در 31 اکتبر 2008 منتشر شد، بیان کرد، قرار بود بیت کوین یک جایگزین بدون مرز و غیرمتمرکز برای ارزهای دولتی و تحت کنترل بانک‌های مرکزی باشد. همهٔ اتفاق‌نظر دارند که تراکنش‌های بیت کوین به واسطه‌گری هیچ‌شخص ثالث وابسته نیست. در شبکهٔ بیت کوین به‌جای استفاده از سیستم‌های متمرکز، از شبکهٔ بلاک چین که یک شبکه پایاپای (peer-to-peer) یکپارچه با دفترهای عمومی (ledger) الکترونیکی برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. “هزینهٔ میانجی‌گری – توسط مؤسسات مالی – هزینه‌های تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد و موجب محدود شدن حداقل معاملات و کاهش حجم آن‌ها می‌شود و احتمال انجام معاملات کوچک و روزمره را از بین می‌برد.” ناکاماتو بیت کوین را برای از بین بردن میانجی‌گری و جایگزین کردن آن با یک شبکهٔ پایاپای خلق کرد.

در دهه آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

با این حال در پایان دهه اول بیت کوین، این اهداف اصلی، دستخوش تغییراتی شدند.

تمرکززدایی جای خود را به متمرکز شدن بخشیده است. گفته می‌شود نهنگ‌های بیت کوین یا سرمایه‌گذارانی که دارایی گسترده‌ای از رمز ارزها دارند، قیمت آن را در بازارها کنترل می‌کنند. غیرمتمرکز کردن تولید بیت از طریق فرآیند استخراج که با هدف از بین بردن تسلط قدرت‌ها بر آن طراحی شده بود، قربانی بازده‌ای مزارع عظیم استخراج شده است. به‌عنوان مثال، شرکت چینی Bitmain که در بازارهای خصوصی 12 میلیارد دلار ارزش دارد و یک IPO به‌حساب می‌آید، تقریباً 75 درصد از عملیات استخراج بیت کوین را کنترل می‌کند. حتی تکنولوژی بیت کوین نیز فرسوده شده است و از مشکلاتی مانند کُند بودن سرعت تأیید تراکنش‌ها رنج می‌برد.

استخراج بیت کوین

اما این موارد منفی با رشد اکوسیستم پُررونق و پُرجنب‌وجوش کریپتو، به تعادل رسیده است. بازار رمز ارزها که کمتر از یک دهه قبل وجود نداشت، در زمان نوشتن این مقاله، 205 میلیارد دلار ارزش دارد – در اوایل سال جاری، ارزش آن بالغ بر 800 میلیارد دلار ارزیابی شد – از زمان اولین بیت کوین بیش از 1500 رمز ارز ایجاد شده و در بورس‌ها معامله می‌شوند. بلاک چین به کلمه‌ای روزمره و آشنا تبدیل شده است و به‌عنوان راه‌حلی برای مشکلات پیچیده ارائه می‌شود. پس از تردیدهای اولیه، سرمایه‌گذاران حقوقی نیز به سرعت در حال سرمایه‌گذاری در  دارایی‌های رمزپایه (crypto-assets) می‌باشند.

ارزیابی دهه پیشروی بیت کوین

دهه آینده می‌تواند نقش مهمی در تکامل بیت کوین داشته باشد. به غیر از تحولات موجود در اکوسیستم مالی، چندین بخش در اکوسیستم بیت کوین وجود دارند که سرمایه‌گذاران باید توجه زیادی به آنها کنند.

در دهه آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

در حال حاضر، کاربرد اصلی رمز ارزها یا برای حفظ ارزش دارایی است یا محیطی برای تراکنش‌های روزانه. از طرفی سرمایه‌گذاران حقوقی، اشتیاق بالایی برای کسب سود از نوسانات بازار رمز ارزها دارند و از طرف دیگر بعضی دولت‌ها مانند ژاپن، رمز ارزها را به‌عنوان یک روش پرداخت قانونی برای کالاها اعلام کرده‌اند.

اما مشکلات مربوط به‌سرعت کم تأیید تراکنش‌ها و امنیت مانع از توسعه هر دو کاربرد شده است.

آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

چکیب بوندا، مدیر تکنولوژی شرکت Rambus

چکیب بوندا، مدیر تکنولوژی شرکت Rambus که یک شرکت درگاه پرداخت است، گفت: “… احتمالاً بزرگ‌ترین ناکامی برای بیت کوین و رمز ارزهای دیگر در سال‌های گذشته به امنیت مربوط می‌شود.” وی به بیت کوین‌ها و سایر رمز ارزها به ارزش میلیاردها دلار که توسط هکرها به‌سرقت رفته‌اند، اشاره می‌کند. به گفتهٔ وی، مردم استقبال گسترده‌ای از اکوسیستم بیت کوین ایمن خواهند کرد. وی گفت: “… ما انتظار داریم در 10 سال آینده، بیت کوین تبدیل به یک جریان اصلی شود و از اعتبار قابل‌توجهی برخوردار باشد.”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد امنیت بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «چگونه بیت کوین های خود را در برابر سرقت و هک حفاظت کنیم؟» دیدن نمایید.

در دهه آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

تبدیل بیت کوین – یا به دلیل افزایش جذابیت آن به‌عنوان یک دارایی – به یک مکانیزم پرداخت در سطح دنیا، بدون پیشرفت‌های تکنولوژی در اکوسیستم آن، رخ نخواهد داد. برای تبدیل شدن بیت کوین به یک دارایی مناسب برای سرمایه‌گذاری و یا یک شکل پرداخت، شبکهٔ بلاک چین بیت کوین باید بتواند در مدت زمان کوتاهی میلیون‌ها تراکنش را انجام دهد. استفاده از فن‌آوری‌های جدید مانند شبکه لایتنینگ می‌تواند در گسترش کاربرد بیت کوین کارساز باشد.

شبکه لایتنینگ بیت کوین

دیوید شوارتز، مدیر تکنولوژی ریپل

دیوید شوارتز، مدیر تکنولوژی ریپل، با توجه به پیشرفت‌های موجود در شبکهٔ بلاک چین بیت کوین، بیت کوین را با مدل T خودرو فورد مقایسه می‌كند. سازندهٔ این خودرو، انقلابی در صنعت حمل‌ونقل ایجاد کرد و یک اکوسیستم جدید را نوید داد. از بزرگراه‌ها گرفته تا پمپ بنزین‌ها برای کارایی بهتر این اتومبیل تغییر کردند. با پوشش رسانه‌ای گسترده، شروع یک اکوسیستم جدید در چند سال گذشته ریشه دوانده است. تغییرات قوانین موجود برای هماهنگ شدن با این اکوسیستم جدید، احتمالاً به توسعهٔ این اکوسیستم منجر خواهد شد. آقای شوارتز پیش‌بینی می‌کند که دههٔ آینده “توسعهٔ گسترده پرداخت‌های کم‌هزینه و پُرسرعت را به‌همراه خواهد داشت که در آن تبادل ارز مانند تبادل اطلاعات در اینترنت خواهد بود.”

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بیت کوین و ریپل می‌توانید از مطلب آموزشی «تفاوت بیت کوین و ریپل چیست؟» دیدن نمایید.

در دهه آینده چه اتفاقی برای بیت کوین خواهد افتاد؟

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.