دست راست وارن بافت: از موفقیت بیت کوین بیزارم؛ قرار نبود این‌گونه شود!

چارلی مانگر (Charlie Munger)، سرمایه‌گذار معروف آمریکایی و نائب‌رئیس شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) می‌گوید که موفقیت بیت کوین «منزجرکننده» است.
به گزارش کوین دسک، چارلی مانگر در گردهمایی سالانه و بین‌المللی کسب‌وکارهای چندگانه که در روز شنبه برگزار شد، صراحتاً اعلام کرد که به‌هیچ‌وج طرف‌دار بیت کوین نبوده و از موفقیت آن هم خوشحال نیست.
البته مانگر هیچ‌وقت به بیت کوین علاقه‌مند نبود. او در جلسه پرسش و پاسخی که در اوایل سال جاری داشت، عنوان کرده بود که بیت کوین خیلی «پرنوسان» است و همین باعث می‌شود که این رمز ارز، نتواند به ابزاری جهانی برای پرداخت تبدیل شود.
اما این طور که به نظر می‌رسد، عدم علاقه او حالا به نفرت تبدیل شده است.
او در این دیدار اظهار داشت:
معلوم است که من از بیت کوین متنفرم. من هیچ‌وقت طرف‌دار رمز ارزی نخواهم بود که برای آدم‌رباها و زورگیرها و امثال آنها مفید است. همچنین هیچ علاقه‌ای به ورود میلیون‌ها دلار سرمایه به شبکه‌‌ای ندارم که معلوم نیست از کجا سر در آورده. فکر می‌کنم باید صادقانه بگویم که این پیشرفت (بیت کوین) منزجرکننده و مخالف منافع دنیای متمدن است.
لازم به ذکر است که منظور مانگر از پیشرفت بیت کوین، افزایش بیش از ۹۰ درصدی قیمت آن از ابتدای سال جاری تاکنون است.
ارزش سهام شرکت برکشایر هاتاوی در این سال توانسته از شاخص اس‌اند‌پی‌۵۰۰ (S&P500) پیشی بگیرد. سهام برکشایر هاتاوی در سال ۲۰۲۱ با ۱۸.۶ درصد افزایش ارزش همراه بود؛ در حالی که این مقدار برای شاخص اس‌اند‌پی‌۵۰۰، ۱۱.۳ درصد بوده است. با این حال، پیشرفت این شرکت با پیشرفت بیت کوین در سال جاری قابل‌مقایسه نیست.
البته اگر به عملکرد برکشایر هاتاوی و بیت کوین در طی ۵۲ هفته گذشته نگاه کنیم، بهتر متوجه دلیل تنفر مانگر خواهیم شد. در طول ۵۲ هفته گذشته، سهام برکشایر هاتاوی ۵۰.۵ درصد افزایش داشته؛ اما این مقدار برای بیت کوین بیش از ۵۰۰ درصد بوده است.
بیت کوین در وال استریت به‌عنوان یک دارایی قابل‌احترام و قابل‌سرمایه‌گذاری پذیرفته شده و این پذیرش روزبه‌روز بیشتر می‌شود. این طور که به نظر می‌رسد، این اتفاق خاطر مانگر را مکدر کرده است. با این اوصاف، باید خوشحال بود که کسی از مانگر در مورد دوج کوین سؤال نکرد. افزایش نجومی قیمت دوج کوین احتمالاُ توانایی به‌خطرانداختن سلامتی این پیرمرد ۹۷ ساله را دارد. این میم‌کوین کار خود را در سال ۲۰۱۳ و به‌عنوان شوخی شروع کرد و تاکنون، بیش از ۷,۹۰۰ درصد رشد داشته است.
در این بین، وارن بافت (Warren Buffet)، رئیس مانگر و مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی از اظهارنظر در مورد بیت کوین امتناع کرد. وارن بافت که پیش‌تر بیت کوین را «بی‌ارزش‌تر از سم موش» و «ابزار قمار» معرفی کرده بود، این بار گفت که تمایلی به اظهارنظر در مورد بیت کوین ندارد.
او در پاسخ به سؤالی که در مورد بیت کوین از وی پرسیده شد گفت:
احتمالاً صدها هزار نفر از تماشاگران این برنامه را دارندگان بیت کوین تشکیل می‌دهند و در این بین، دو نفر هم هستند که بیت کوین ندارند. بنابراین منطقی نیست که به قیمت خوشحالی و رضایت دو نفر، ۴۰۰,۰۰۰ نفر را ناراحت یا عصبانی کنیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *