رمز ارز GRV چیست؟ بررسی ویژگی ها و کاربردهای آن

فهرست این مقاله
معرفی رمز ارز GRV
امروزه شاهد سیستم‌های مالی غیرمتمرکز هستیم که انواع جدیدی از خدمات را به ما ارائه می‌دهند، اما نوعی از توکن‌ها در این زمینه وجود دارند که عرضه آن‌ها منعطف است. این توکن‌ها به نام توکن‌های ریبیس (Rebase Token) یا توکن‌هایی با عرضه منعطف شناخته شده‌اند که رمز ارز GRV (Gravitoken) یکی از همین توکن‌هاست. پیش از معرفی این رمز ارز مفهوم ریبیس (Rebase Token) را برای شما شرح می‌دهیم تا با نحوه کارکرد این ارز آشنا شوید.
به زبان ساده ریبیس توکن یا توکن با عرضه منعطف یعنی مقدار سود و ضرر شما پس از خرید این توکن مطابق حرکت قیمتی آن روی نمودار نیست و میزان عرضه این توکن‌ها با توجه به میزان و درصد بالا یا پایین‌رفتن قیمت می‌تواند متغیر باشد؛ برای مثال فرض کنید یک توکن با عرضه منعطف داریم که براساس استاندارد آن قیمت این توکن باید ۱ دلار باشد؛ در این صورت اگر قیمت توکن به زیر ۱ دلار برسد، باید به ارزش توکن اضافه شود تا قیمت بالا برود. برای بالابردن قیمت باید عرضه کم شود تا قیمت هر توکن افزایش یابد تا زمانی که قیمت به یک دلار برسد (ریبیس منفی). عکس این حالت هم وجود دارد؛ یعنی زمانی که قیمت توکن به بالای ۱ دلار رسیده است، با عرضه بیشتر قیمت توکن را کم می‌کنند تا به ۱ دلار برسد (ریبیس مثبت). از آنجا که  Rebase Token ها و استیبل کوین‌ها اهداف قیمتی دارند تا حدودی به هم شبیه هستند، اما یکی نیستند.
آشنایی با بنیان‌گذاران رمز ارز GRV
این پروژه تیمی با نفرات تقریباً بالا دارد که هرکدام بخشی از آن را بر عهده دارند.

‌بنیان‌گذار پروژه Gravitoken است که فعالیت‌هایی در زمینه بانکداری و بازارهای مالی داشته است.

گراهام موریس یکی دیگر از ‌بنیان‌گذاران این پروژه است که در سمت مدیرعاملی فعالیت می‌کند. اعضای دیگر این تیم عبارت‌اند از: Robi Bucklery, Dan Coombs, Liam Curtis, Emma Parker, Sophie Lawler, Sam Woods, Vincent Ralph, Chris James, Chris Jones, Matt Honey, Martin Cooper, Daniel Waldon, Paul Watson, John Verrall.
تاریخچه رمز ارز GRV

در زمان نگارش این مقاله قیمت Gravitoken، تقریباً ۹۳۰.۰۰۰ دلار بوده است که این قیمت با توجه به نوع و استاندارد آن (Rebase Token) هر ۸ ساعت به اندازه ۹.۸۱ درصد افزایش تنظیم می‌شود (تا زمانی که به سقف قیمتی برسد). اگر شما در کیف پول خود Gravitoken داشته باشید، حتماً متوجه شده‌اید که بعد از هر ریبیس، دارایی شما نوسان پیدا می‌کند. این پروتکل طوری طراحی شده است که بدون اینکه کاربران نیاز به انجام کاری داشته باشند، موجودی آن‌ها تغییر می‌کند. در ابتدا قیمت این توکن ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۷ دلار بوده که با توجه به افزایش مداوم آن در هر ۸ ساعت یک‌بار، این نمودار پیوسته به‌صورت صعودی بود، اما براساس پروتکل‌های Gravitoken زمان‌هایی که قیمت از ۱.۳۳۷.۰۰۰ عبور کرده است، شاهد افت قیمت بوده‌ایم. بیشترین قیمت ثبت‌شده برای این توکن در ۱۳ نوامبر ۲۰۲۱ رخ داده است که قیمت Gravitoken در آن زمان به بیش از ۱.۸۵۴.۰۰۰ دلار رسیده بود؛ بنابراین بعد از این افزایش قیمت شاهد افت قیمت تا نواحی تقریبی ۱.۳۳۳.۰۰۰ دلار بودیم.
ویژگی های رمز ارز GRV

Gravitoken ارزی با عرضه منعطف است؛ به عبارت دیگر این رمز ارز یک Rebase Token است.
این ارز یک توکن است که روی شبکه بلاک چین Binance Smart Chain راه‌اندازی شده است.
تعداد توکن‌های Gravitoken یک کادریلیون معادل عدد ۱ با ۱۵ صفر به توان دو است.
این توکن طوری طراحی شده است که قیمت آن هر ۸ ساعت، ۸۱ درصد افزایش قیمت داشته باشد. درواقع این توکن بدون اینکه ارتباطی با ارزهای دیجیتال داشته باشد، همواره افزایش قیمت خواهد داشت تا زمانی که به سقف قیمتی خود برسد.
قیمت این ارز از ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۷ آغاز شده است.
امکان پیگیری در لحظه میزان سرمایه شما از بخش Gravitoken Dashboard DApp در پلتفرم این توکن وجود دارد. وقتی شما یک هولدر Gravitoken باشید، درصدی از کل توکن‌های GRV را خریداری و نگه‌داری می‌کنید. در این صورت، اگر ریبیس منفی اتفاق بیفتد، تعداد توکن‌ها در کیف پول شما زیاد خواهند شد، اما شما همچنان صاحب همان درصد از کل توکن‌ها خواهید بود. درواقع درصد مالکیت شما از کل توکن‌ها میزان دارایی شما را مشخص می‌کند و نه قیمت توکن.

در اینجا فرض شده است که بعد از اولین خرید، دیگر خرید یا فروشی انجام نشده است.

در وب‌سایت رسمی این توکن آمده است که Gravitoken ارزی مطمئن با افزایش قیمت به‌صورت مداوم است که این موضوع می‌تواند سرمایه‌گذاری امنی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان بیاورد. این ویژگی در برابر دیگر ارزهای دیجیتال با نوسانات و کندل‌های قرمز آن‌ها نکته‌ای مثبت تلقی می‌شود.
در طول ۱۰۰ روز پس از عرضه این توکن، قیمت آن به سقف قیمتی یعنی ۳۳۷.۰۰۰ دلار می‌رسد و پس از آن Gravitoken به یک استیبل کوین تبدیل می‌شود.
این توکن در ۱۸ نوامبر سال ۲۰۲۱ عرضه شد.
این پروژه از یک الگوریتم استخر نقدینگی به نام FUSION در قرارداد خود استفاده کرده است.
کارمزد هر تراکنش فارغ از نوع آن (خرید باشد یا فروش) مبلغ ۸۱ درصد از مبلغ هر تراکنش است. این مبالغ به‌ترتیب زیر هزینه می‌شوند:
Animatter: تضمین می‌کند قیمت توکن همواره صعودی خواهد بود و ۲۷ درصد از کارمزدها را خواهد برد.
Marketing: 27 درصد از کارمزدها نیز برای بخش بازاریابی این پروژه هزینه می‌شود.
FUSION حجم GRV ها را کنترل می‌کند و به‌عنوان ساز و کاری مقاوم در برابر خرید و فروش‌های هم‌زمان Gravitoken عمل می‌کند. همچنین FUSION بخشی از توکن‌های Gravitoken را به‌عنوان پاداشی برای هولدرهای این رمز ارز تضمین می‌کند. ۲۷ درصد از کارمزدها نیز به FUSION تعلق می‌گیرد.

Gravitoken یک پروژه مالی غیرمتمرکز است که شاید ابعاد مبهم بسیاری را داشته باشد. برای درک بهتر این پروژه بهتر است به مزایا و معایب این پروژه توجه کنیم تا به این ترتیب بتوانیم دیدگاه بهتری به آن داشته باشیم.
مزایای GRV

قیمت این توکن در هر هشت ساعت افزایش می‌یابد.
قرار است پس از رسیدن قیمت هر واحد Gravitoken به ۳۳۷.۰۰۰ دلار یک صندوق دارایی (صندوق پوشش ریسک) جامعه‌محور تشکیل شود؛ در این صورت هولدرها دسترسی ویژه‌ای به این صندوق خواهند داشت. مکانیسم این صندوق منحصربه‌فرد است و اگر خوب عمل کند، می‌توان از آن به‌عنوان پوششی برای ریسک بازار ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

معایب GRV

انجام تحلیل تکنیکال روی نمودار قیمتی این توکن وجود ندارد.
صرافی‌های زیادی از این توکن پشتیبانی نمی‌کنند.
ریسک سرمایه‌گذاری روی توکن GRV بسیار بالاست و همان‌طور که ممکن است سود خوبی برای شما داشته باشد، می‌تواند سرمایه شما را از بین ببرد. البته در وب‌سایت رسمی این رمز ارز آمده است که دارایی کاربران هرگز به صفر نخواهد رسید؛ با این حال در بخشی دیگر می‌خوانیم که به میزان ظرفیت خود در ریسک‌کردن روی این پروژه سرمایه‌گذاری کنید. همچنین اعلام کردند که تیم پروژه مسئولیتی در برابر ضررهای احتمالی کاربران نخواهد داشت.
برخی معتقدند این پروژه می‌تواند کلاه‌برداری باشد.

کاربردهای رمز ارز GRV

در حال حاضر که قیمت Gravitoken به سقف مشخص‌شده نرسیده است، می‌توان این توکن را در صرافی‌هایی که این رمز ارز را ارائه می‌دهند، خریداری کرد و با کسب سود به فروش رساند.
قرار است این پروژه بعد از رسیدن قیمت هر واحد توکن آن به ۳۳۷.۰۰۰ دلار یک صندوق پوشش ریسک جامعه‌محور را راه‌اندازی کند. اگر شما تا آن زمان هولدر این توکن باشید، می‌توانید دسترسی ویژه‌ای به این صندوق داشته باشید.

خرید و فروش هر رمز ارزی فارغ از نام و کاربرد آن ریسک فراوانی دارد؛ برای مثال اگر بیت کوین را که از نظر فنی و اعتبار سرآمد است، در زمان نامناسب و براساس تحلیل و گفته دیگران بخرید، ممکن است ضرر کنید. همه ما برای کسب سود به بازارهای مالی جذب می‌شویم؛ از این‌رو برای اطمینان از کسب سود در همه زمان‌ها، در روزهای سبز بازار نیز باید خود را به دانش تحلیل مجهز کنید. برای کسب دانش در این بتوانید موفقیت خود را در این بازار پرنوسان تضمین کنید.
کیف پول هایی که رمز ارز GRV را ساپورت می کنند

کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)

اگر توکن GRV را خریداری کردید، می‌توانید دارایی خود را در یکی از بهترین و امن‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری در نسخه‌های Ledger Nano X و Ledger Nano S با خیال راحت ذخیره کنید.

کیف پول سخت‌افزاری ترزور (Trezor)

امکان نگه‌داری Gravitoken در کیف پول‌های سخت‌افزاری Trezor One و Trezor Model T برای دارندگان این توکن فراهم شده است.

کیف پول نرم‌افزاری متامسک (MetaMask)

متامسک یک کیف پول نرم‌افزاری است که در نسخه‌های موبایلی (اندروید، IOS) و تحت وب به‌صورت افزونه (برای مرورگرهای کروم، فایرفاکس) طراحی شده است که خوشبختانه دارندگان ارز Gravitoken نیز می‌توانند از این کیف پول برای نگه‌داری ارزهای خود استفاده کنند.

تراست ولت (Trust Wallet)

تراست ولت کیف پول نرم‌افزاری است که امنیت قابل‌قبولی دارد و در میان فعالان ارزهای دیجیتال بسیار شناخته شده است. دارندگان Gravitoken می‌توانند از این کیف پول برای نگه‌داری توکن‌های خود استفاده کنند.
خرید رمز ارز GRV

برای خرید Gravitoken می‌توانید به پلتفرم Gravitoken مراجعه کرده و با اتصال کیف پول خود به پلتفرم صرافی اقدام به خرید این ارز کنید. گزینه Connect در بخش سمت راست بالای صفحه قرار گرفته است، اما در صورتی که قصد خرید این توکن را در صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) به‌کمک کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) داشته باشید، می‌توانید براساس آنچه در ادامه گفته شده است، عمل کنید:

در گام اول کیف پول تراست ولت را از یک منبع معتبر نصب کنید و آدرسی را که GRAVITOKEN در اختیار شما قرار داده است، کپی کنید (این آدرس را می‌توانید در بخش راهنمای خرید در پلتفرم Gravitoken پیدا کنید).
Gravitoken را در کیف پول تراست ولت جست‌وجو کنید. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، می‌توانید به‌صورت دستی اضافه کنید. برای این کار روی گزینه Add Custom Token کلیک کنید. در قسمت شبکه آن را از اتریوم (Etherum) به «Smart Chain» تغییر دهید.
آدرس قراردادی را که در پلتفرم Gravitoken در اختیار شما قرار داده شده است، کپی کرده و در کادر آدرس قرارداد، در کیف پول تراست ولت Paste کنید.
برای قسمت نام، Gravitoken و برای قسمت نماد (Symbol) GRV را وارد کنید. درنهایت با کلیک روی Done در بالای صفحه کار اضافه‌کردن توکن GRV به کیف پول تراست ولت به پایان می‌رسد.
در این مرحله باید ارز BNB را در کیف پول تراست ولت خریداری کنید.

خرید توکن Gravitoken
در این مرحله باید BNB هایی را که در مرحله پیش خریداری کرده بودید، به GRV تبدیل کنید.

برای این کار باز هم به صفحه اصلی تراست ولت و به بخش DApps بروید (اگر از گوشی آیفون استفاده می‌کنید، این گزینه برای شما با عبارت «Browser» مشخص شده است).
اکنون با یافتن پنکیک سواپ و کلیک روی آن به صرافی هدایت می‌شوید. در اینجا کافی است کیف پول خودتان را به صرافی متصل کنید تا بتوانید به‌راحتی BNB را با رمز ارز GRV سواپ کرده و پس از مدتی دارایی ارز Gravitoken را در کیف پول تراست ولت خود مشاهده کنید.

صرافی‌های پشتیبانی‌کننده از GRV

صرافی Gravitoken که درواقع پلتفرم این توکن است، به شما این امکان را می‌دهد تا با اتصال کیف پول خود به‌راحتی توکن GRV را خریداری کنید.

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ صرافی دیگری است که می‌توانید درصورت تمایل Gravitoken را آنجا خریداری کنید. مراحل خرید را می‌توانید در بخش قبلی ببینید.
صرافی‌های QuickSwap، SpookySwap، ApeSwap، SpiritSwap نیز امکان خرید این توکن را فراهم کرده‌اند. همچنین صرافی ایرانی ایزی اکسچنج (Easy Exchange) ارز Gravitoken را لیست کرده‌ است.
آینده رمز ارز GRV
در حال حاضر Gravitoken از نظر بزرگی بازار در رتبه ۳۴۵۷ قرار دارد. به‌دلیل نوبودن این ارز، اطلاعات و تاریخچه دقیقی از این توکن در دست نیست؛ درنتیجه توصیه می‌شود حتی اگر قصد سرمایه‌گذاری روی این رمز ارز را داشتید، با بخشی از سرمایه خود این کار را انجام دهید که حاضرید آن را از دست بدهید. روند قیمتی این توکن مستقل از بازار ارزهای دیجیتال است؛ با این حال با توجه به ماهیت این توکن که مبتنی بر بلاک چین است، می‌توان گفت آینده این رمز ارز نیز می‌تواند تا حدودی متأثر از جو بازار ارزهای دیجیتال نیز باشد.
در وب‌سایت رسمی این رمز ارز آمده است که بهتر است تا زمان رسیدن قیمت این توکن به ۱.۳۳۷.۰۰۰ دلار و نقدینگی بالای ۵۰ میلیون دلار هولدر این رمز ارز باشید؛ چراکه در آن صورت Gravitoken اولین صندوق پوشش ریسک (Fund Hedge) جامعه‌محور خواهد بود که دسترسی ویژه‌ای به آن خواهید داشت. به گفته تیم این پروژه، تمام میلیاردرها با داشتن چنین صندوق‌هایی ثروتمند شده‌اند و شما هم اگر قصد دارید ثروتمند شوید، باید این صندوق‌ها را ایجاد کنید. در توضیحات لزوم هولدکردن این توکن و سپس دسترسی ویژه به این صندوق آمده است که افراد ثروتمند دارایی‌های خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند و از نگه‌داشتن دارایی خود در زیر بالشت خود امتناع می‌کنند.
پرسش‌های متداول

آیا رمز ارز GRV یک توکن است؟

بله، Gravitoken یک توکن ساخته‌شده روی شبکه بلاک چین Binance Smart Chain است.

آیا Rebase Token ها و استیبل کوین‌ها یکی هستند؟

خیر، ریبیس توکن‌ها و استیبل کوین‌ها به این دلیل که اهداف قیمتی دارند، به هم شبیه هستند.

کدام کیف پول‌ها از ارز GRV پشتیبانی می‌کنند؟

تراست ولت (Trust Wallet)، Ledger Nano S، Trezor One، MetaMask، Trezor Model T، Ledger Nano X.

کدام صرافی‌ها رمز ارز GRV را ارائه می‌دهند؟

Gravitoken Exchange، PancakeSwap و صرافی ایزی اکسچنج (Easy Exchange)

هدف اصلی GRV چیست؟

هدف Gravitoken ایجاد یک صندوق پوشش ریسک است که می‌تواند در دوره‌های مختلف با توجه به شرایط روی سهام یا هر چیز دیگری سرمایه‌گذاری کند.
سخن پایانی
در حال حاضر Gravitoken در حال خرید و فروش در صرافی‌هاست و هنوز قیمت آن به سقف مشخص‌شده نرسیده است، اما براساس آنچه در وب‌سایت رسمی این ارز آمده است، پس از آنکه قیمت هر واحد این توکن به ۱.۳۳۷.۰۰۰ برسد، قرار است این توکن به یک استیبل کوین تبدیل شود و یک صندوق پوشش ریسک (Fund Hedge) ایجاد کند که مبلغ جمع‌آوری‌شده در آن گذاشته شود. البته قرار است بخشی از این مبلغ در میان هولدرهای Gravitoken تقسیم شود. سرمایه‌گذاری روی این ارز با ابهامات زیادی که دارد، باید با دقت کامل و اعمال مدیریت سرمایه به‌صورت اصولی انجام شود. Gravitoken ارزی است که قیمت آن به بازار ارزهای دیجیتال وابستگی ندارد و دارای عرضه منعطف است.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

ترتیبی که برای خواندن مقالات” انواع توکن ها “به شما پیشنهاد می‌کنیم:

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در خبر روز

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *