معرفی شرکت مورگان استنلی (Morgan Stanley)

وجود عبارت Morgan در بخش ابتدایی نام شرکت مورگان استنلی تصادفی نبوده و به نوه J.P. Morgan اشاره دارد. این شرکت را Henry S. Morgan و افراد دیگر در سال ۱۹۳۵ تأسیس کردند. در ابتدا این شرکت به‌عنوان یک بانک سرمایه‌گذاری ایجاد شد، اما اکنون حوزه فعالیت‌های آن به‌طور قابل‌توجهی از این محدوده فراتر رفته است؛ برای مثال عملیات بانک تجاری این شرکت با Wells Fargo & Co. (WFC) و سایر مراکز مشابه در حال رقابت است.
بانکداری سرمایه‌گذاری، خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری، اوراق بهادار و خدمات مدیریت ثروت را به افراد، شرکت‌ها، مؤسسات مالی و دولت‌ها ارائه می‌دهد. شرکت Morgan با افزایش ۱۶ درصدی، برای سال مالی ۲۰۲۰ درآمد سالانه ۴۸.۲ میلیارد دلار را در مقایسه با ۴۱.۴ میلیارد دلار سال پیش از آن ثبت کرده است.
فهرست این مقاله
تاریخچه شرکت مورگان استنلی (Morgan Stanley)

مورگان استنلی یک بانک سرمایه‌گذاری جهانی است که در ۱۶ سپتامبر ۱۹۳۵ توسط Henry Sturgis Morgan و Harold Stanley تأسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در Manhattan شهر نیویورک واقع شده و شعب متعدد خود را در ۴۲ کشور جهان رهبری می‌کند.
درواقع این شرکت درنتیجه قانون Glass-Steagall Act تشکیل شده است که بانک‌های ایالات‌متحده را ملزم می‌کرد تا بانکداری سرمایه‌گذاری و بانکداری تجاری خود را از هم جدا کنند؛ چراکه پس از رکود بزرگ اقتصادی در آمریکا، بسیاری از بانک‌های تجاری به استفاده از وجوه سپرده‌گذاران و ریسک‌های متعدد، متهم شده بودند.
در آن زمان شرکت J.P Morgan تصمیم گرفت فعالیت‌های مربوط به بانکداری تجاری را ادامه دهد. به ‌این‌ ترتیب کارکنان آن، به‌ویژه Sturgis Morgan و Harold Stanley Morgan شرکت را ترک کرده و یک شرکت بانکداری سرمایه‌گذاری راه‌اندازی کردند.
روند بعدی تشکیل شرکت مورگان استنلی
این شرکت در اولین سال تأسیس خود، ۲۴ درصد از سهم بازار (۱.۱ میلیارد دلار) را در میان عرضه‌های عمومی و عرضه‌های خصوصی به دست آورد. این شرکت در سال ۱۹۳۸ به‌عنوان پذیره‌نویس اصلی در توزیع اوراق قرضه در آمریکا منصوب شد. پس از آن در سال ۱۹۴۱ و طی سازمان‌دهی مجدد در شرکت، مورگان استنلی توانست در بیزینس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کند. یک سال بعد در سال ۱۹۴۲، مورگان استنلی به بورس اوراق بهادار نیویورک پیوست.
عرضه اولیه (IPO های) در شرکت مورگان استنلی
در سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۱، شرکت مورگان استنلی درگیر برخی فعالیت‌های مربوط به تأمین مالی عمومی بود که این فعالیت‌ها شامل مدیریت مشترک اوراق قرضه با رتبه AAA 50 میلیون دلاری بانک جهانی (World Bank’s)، انتشار بدهی ۳۰۰ میلیون دلاری جنرال موتور (General Motor’s)، عرضه سهام ۲۳۱ میلیون دلاری IBM و ارائه بدهی ۲۵۰ میلیون دلاری AT & T می‌شد.
در سال‌های بعد از آن نیز، این شرکت به‌عنوان پذیره‌نویسی در برخی از بزرگ‌ترین IPO های فناوری، مانند Netscape، Cisco، Broadcom، VeriSign، Groupon، Salesforce، Priceline، Compaq و Google خدمت کرد.
بحران مالی و شرکت مورگان استنلی
در طول بحران مالی، شرکت مورگان استنلی ۸۰ درصد از ارزش بازار خود را طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ از دست داد؛ به همین دلیل برای نجات از این بحران، شرکت از چندین نهاد سرمایه دریافت کرد. در سپتامبر ۲۰۰۷، شرکت China Investment Corporation در ازای اوراق بهاداری که در سال ۲۰۱۰ به سهام ۹.۹ درصدی تبدیل می‌شد، ۵ میلیارد دلار به شرکت تزریق کرد.
در سپتامبر ۲۰۰۸ نیز شرکت مورگان استنلی، ۹ میلیارد دلار از Mitsubishi UFJ Financial Group یعنی بزرگ‌ترین بانک ژاپن دریافت کرد. علاوه بر این، خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا نیز به‌عنوان بخشی از کمک مالی ۷۰۰ میلیارد دلاری که برای مؤسسات مالی مشکل‌دار در نظر گرفته بود، ۱۰ میلیارد دلار را برای سرمایه‌گذاری در شرکت مورگان استنلی اختصاص داد. همچنین این شرکت مبلغ ۱۰۷.۳ میلیارد دلار از Federal Reserve برای کمک به انجام عملیات نقدی خود وام گرفت که با به کمبود نقدینگی مواجه هستند.
ویژگی‌های شرکت مورگان استنلی

۶۰ هزار نیروی انسانی در شعب بین‌المللی این شرکت مشغول به کار هستند.
بخش مربوط به اوراق بهادر نهادی مورگان استنلی، با درآمد خالص ۲۵.۹ میلیارد دلاری در سال مالی ۲۰۲۰ پول‌سازترین بخش این شرکت بوده است.
این شرکت به حدود ۳.۵ میلیون نفر مشاوره مالی می‌دهد.
دارایی تحت مدیریت آن‌ها بیش از ۲.۳ تریلیون دلار اعلام شده است.
در شعب مختلف این شرکت بیش از ۵۵ هزار کارمند فعالیت می‌کنند.
این شرکت برای مشتریان ثروتمند خود امکان دسترسی به صندوق‌های مالی حاوی بیت‌کوین را فراهم کرده است.

معرفی بخش‌های مختلف شرکت مورگان استنلی
درواقع این شرکت یک بانک سرمایه‌گذاری جهانی و شرکت مدیریت ثروت بوده و از سه راه اصلی زیر کسب درآمد می‌کند که در ادامه به معرفی هریک از آن‌ها می‌پردازیم:

اوراق بهادار نهادی/ Institutional Securities
مدیریت ثروت/ Wealth Management
مدیریت سرمایه‌گذاری Investment Management

معرفی بخش اوراق بهادار نهادی در شرکت مورگان استنلی

مشتریان این بخش از شرکت شامل شرکت‌ها، دولت‌ها، مؤسسات مالی و مشتریان ثروتمند با درآمد خالص بالا و فوق‌العاده بالا می‌شود. این بخش خدماتی مانند بانکداری سرمایه‌گذاری، فروش و معامله و فعالیت‌های وام‌دهی شرکتی و سایر موارد مشابه را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. در سال مالی ۲۰۲۰، درآمدهای حاصل از بانکداری سرمایه‌گذاری ۴۶ درصد و درآمد حاصل از سرویس فروش و معامله ۳۲ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است. سرویس بانکداری سرمایه‌گذاری این شرکت با دریافت کارمزد خدمات مشاوره‌ای مانند تحدید ساختار، ادغام و تملیک درآمد کسب می‌کند. در سطح جهانی نسبت به سایر شرکت‌ها، مورگان استنلی به‌طور مداوم در ادغام و تملیک و عرضه اولیه عمومی (IPO) رتبه بالایی به دست می‌آورد. از نظر سرویس فروش و معامله (Trade) نیز، مورگان استنلی به‌عنوان یک بازارساز برای خرید و فروش ابزارهای مالی توسط مشتریان عمل کرده و از این طریق سود کسب می‌کند.
معرفی بخش مدیریت ثروت در شرکت مورگان استنلی

بخش مدیریت ثروت این شرکت طیف وسیعی از خدمات و راه‌حل‌های مالی را به مشتریان این بخش یعنی سرمایه‌گذاران فردی، کسب و کارها، مؤسسات کوچک تا متوسط ارائه می‌دهد. مورگان استنلی خدمات این بخش را به‌صورت محصولات و خدماتی در زمینه کارگزاری، مشاوره سرمایه‌گذاری، برنامه‌های بازنشستگی و برنامه‌ریزی مالی و ثروت ارائه می‌دهد.
درنتیجه رشد درآمدهای مدیریت دارایی، درآمد خالص بخش مدیریت ثروت در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال مالی ۲۰۱۹ افزایش ‌یافته است. این بخش درآمد خالص ۱۹.۱ میلیارد دلاری را همراه با حاشیه ۲۳ درصدی قبل از مالیات به دست آورده است.
معرفی بخش مدیریت سرمایه گذاری در شرکت مورگان استنلی

مدیریت سرمایه گذاری کوچک‌ترین بخش شرکت مورگان استنلی است و بیشتر کار خود را با سرمایه‌گذاران نهادی انجام می‌دهد. منظور از سرمایه‌گذاران نهادی موقوفات، نهادهای دولتی، صندوق‌های ثروت حکومتی و شرکت‌های بیمه است. در سال مالی ۲۰۲۰، درآمد خالص بخش مدیریت سرمایه‌گذاری ۳.۷۳ میلیارد دلار بوده و درآمدهای مدیریت دارایی در این سال به رکورد ۷۸۱ میلیارد دلار رسید که این امر منعکس‌کننده سطوح بالاتر دارایی و جریان‌های مثبت است.
درآمد خالص بخش Investment Management از دو مکان «سرمایه‌گذاری» و «مدیریت دارایی» به دست می‌آید که هر دوی آن‌ها در سال ۲۰۲۰ با رشد همراه بوده‌اند.
نظر شرکت مورگان استنلی در خصوص بازار ارزهای دیجیتال
با وجود اینکه این شرکت به‌صورت مستقیم ارزهای دیجیتال را برای مشتریان خرده‌فروشی خود معامله نمی‌کند، راه‌هایی را برای خرید ارزهای دیجیتال از طریق صندوق‌های مختلف خود به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. براساس سخنان James Gorman مدیرعامل فعلی مورگان استنلی، این شرکت بر اهمیت و قدرت ارزهای دیجیتال واقف است و آن را لزوماً یک بازار کوتاه‌مدت و زودگذر قلمداد نمی‌کند. براساس ادعای وی، در حال حاضر مشتریان این شرکت تقاضای زیادی درباره ارائه ارزهای دیجیتال ندارند. همچنان ممکن است طی سال‌های آینده این وضعیت تغییر کند و تکامل یابد؛ با این ‌حال دارایی‌های دیجیتال چیزی نیست که اقتصاد شرکت را به مسیر دیگری هدایت کند.
شرکت مورگان استنلی اولین بانک بزرگ ایالات‌متحده آمریکاست که برای مشتریان بخش «مدیریت ثروت» خود امکان دسترسی به صندوق‌های بیت‌کوین را فراهم کرده است. این اقدام مورگان استنلی گامی بزرگ در مسیر پذیرش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک طبقه دارایی بوده است.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *