چاقوی در حال سقوط در تحلیل تکنیکال چیست؟

چاقوی در حال سقوط در تحلیل تکنیکال چیست؟

چاقوی در حال سقوط (Falling knife) یک اصطلاح محاوره‌ای است که برای سقوط شدید قیمت‌های یک سهم در بازار به‌کار می‌رود. این اصطلاح معمولاً در عباراتی مانند (تلاشی برای گرفتن چاقوی در حال سقوط نکن – don’t try to catch a falling knife) استفاده می‌شود که می‌تواند به‌معنی «تا رسیدن قیمت به انتهایش صبر کن و سپس وارد معاملهٔ خرید شو» باشد. یک چاقوی در حال سقوط می‌تواند به‌سرعت به‌حالت قبلی خود برگردد – که در این حالت اصطلاحاً به آن اَرّه گفته می‌شود (Whipsaw)- و یا قیمت سهم می‌تواند تمامی ارزش خود را از دست بدهد که در این حالت به آن ورشکستگی (Bankruptcy) گفته می‌شود.

نکات مهم:

  • چاقوی در حال سقوط اشاره به یک افت شدید با شیب تند در بازار دارد، که دارای هیچ ویژگی‌ای و یا مدت زمانی نمی‌باشد.
  • از اصطلاح چاقوی در حال سقوط معمولاً استفاده می‌شود تا به‌عنوان هشداری جهت عدم ورود به بازار در چنین شرایطی استفاده ‌شود.
  • ‌معامله‌گران می‌توانند در حین وقوع چاقوی‌های در حال سقوط نیز معامله کنند، اما معمولاً وارد معاملات فروش می‌شوند و از اندیکاتورهای تکنیکال برای زمان‌بندی معاملات‌شان استفاده می‌کنند.

چاقوی در حال سقوط چه چیزهایی را به شما می‌گوید؟

واژهٔ چاقوی در حال سقوط به ما می‌گوید که خرید در بازاری با شتاب نزولی شدید می‌تواند بسیار خطرناک باشد، به‌مانند آنکه سعی کنید چاقویی که در حال افتادن است را با دستان خود بگیرید. در عمل، امکان کسب سودهای زیادی از حالت چاقوی در حال سقوط در بازار وجود دارد. اگر زمان‌بندی‌ها به‌صورت عالی انجام شوند، یک ‌معامله‌گر که در انتهای این روند نزولی خرید را انجام دهد می‌تواند شاهد سود چشم‌گیری در حین ترمیم قیمت‌ها باشد. همچنین، ورود به یک موقعیت معاملاتی فروش در حین سقوط قیمت و خروج از آن پیش از ترمیم قیمتی می‌تواند حرکتی سودده باشد. علاوه بر این، حتی سرمایه‌گذارانی که از استراتژی خرید و نگهداری (Buy and hold Strategy) استفاده می‌کنند می‌توانند از حالت چاقوی سقوط کرده در بازار به‌عنوان یک موقعیت خرید استفاده کنند، به‌خصوص اگر آنها سهمی‌ را با دیدگاه بنیادی در نظر داشته‌اند.

با این وجود، ریسک بسیار زیادی در این حالت وجود دارد، به‌خصوص اگر زمان‌بندی‌های شما اشتباه باشد و یا بازار در جهت مدنظرتان ادامه نیابد. به‌جای تلاش برای گرفتن چاقوی در حال افتادن ‌معامله‌گران باید به دنبال تأییدیهٔ بازگشت روندی با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال و الگوهای نموداری باشند.

قرارداد هوشمند چیست؟

یک مثال از این تأییدیه‌ها می‌تواند به‌سادگی صبر کردن در مدت چند روز برای یک شتاب صعودی در روند باشد. در این حالت می‌توان از اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (Relative strength Index – RSI) به‌عنوان نشان‌دهندهٔ روندهای قدرتمندتر پیش از خرید و ورود به روند جدید استفاده نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اندیکاتور شاخص قدرت نسبی می‌توانید از مطلب آموزشی «اندیکاتور شاخص قدرت نسبی چیست؟» دیدن نمایید.

چگونه از حالت چاقوی در حال افتادن در بازار استفاده کنیم؟

همان طور که اشاره شد، راه‌هایی برای کسب سود از حالت چاقوی در حال سقوط در بازار وجود دارد. بسیاری از تلاش‌های ‌معامله‌گری در این حالت به فاکتور زمان حساس بوده و نیازمند ابزارهای بیشتری نسبت به شناسایی یک افت شدید ساده در بازار می‌باشد. هر چند، دلایل بنیادی نیز می‌تواند در پس این افت شدید قیمتی وجود داشته باشند.

دلایل احتمالی زیادی برای رخ دادن حالت چاقوی در حال سقوط وجود دارد، که این دلایل شامل:

گزارش درآمدها – Earning report: شرکت‌هایی که گزارش درآمد خود را منتشر می‌کنند معمولاً با یک نقطه سوئینگ نوسانی (Volatile Swings) مواجه می‌شوند. اگر این نتایج مالی پایین‌تر از حد انتظار باشند، قیمت سهام می‌تواند دچار یک حالت چاقوی در حال سقوط شود تا زمانی که بازار به یک حالت تعادل در آن سهم برسد.

گزارشات اقتصاد – Economic reports: شاخص‌های مهم بازار معمولاً توسط گزارشات اقتصادی مانند، نرخ بیکاری یا ملاقات‌های کمیته بازارهای باز فدرال تحت تأثیر قرار می‌گیرند. اگر نتیجهٔ این گزارشات منفی باشد، قیمت سهام‌ها می‌تواند در پاسخ حرکتی شدید و روبه‌پایین داشته باشند.

شکست‌های تکنیکالی – Technical Breakdown: برخی از این چاقوهای در حال سقوط در نتیجهٔ رفتارهای نموداری تکنیکالی، بیشتر از رفتارهای فاندامنتالی رخ می‌دهند. اگر قیمت یک سهم به سطحی پایین‌تر سطوح حمایتی کلیدی خود برسد، در این حالت قیمت می‌تواند با سرعت به سمت پایین حرکت کرده و به دنبال یافتن یک سطح حمایتی جدید باشد.

زوال بنیادی – Fundamental Deterioration: این در حالتی رخ می‌دهد که شرکت‌هایی که سهام آنها عرضه شده است یکی از معیارهای عملکرد کلیدی خود مانند میزان فروش، میزان درآمد و نظایر آن را از دست می‌دهد. این موضوع همچنین زمانی رخ می‌دهد که این شرکت‌ها عملکردی حیله‌گرانه و جعلی داشته باشند و یا در حال نقد شدن در رسانه‌ها باشند.

اگر حالاتی که باعث ورود نمودار سهم به حالت چاقوی در حال سقوط شدن، موقتی باشند و یا میزان استفادهٔ سرمایه‌گذاران از استراتژی خرید و نگهداری را برای سرمایه‌گذاری تغییری ندهند، می‌توانیم به این حالت چاقوی در حال سقوط به‌عنوان یک فرصت خرید نگاه کنیم. برای ‌معامله‌گران و کسانی که در تایم فریم‌های پایین‌تر کار می‌کنند، زمان‌بندی جهت پیدا کردن معاملات صعودی به‌شیوهٔ صحیح، کاری سخت می‌باشد.

مثال‌هایی از یک چاقوی در حال سقوط

نمودار زیر نشان‌دهندهٔ مثالی از چاقوی در حال سقوط است و همچنین خطر تلاش برای پیش‌بینی کردن کف قیمتی را به ما نشان می‌دهد.

چاقوی در حال سقوط در بازار
چاقوی در حال سقوط در بازار، منبع: Investopedia

قیمت سهام پس از عبور از حد میانگین متحرک پنجاه روزه خود دچار الگوی چاقوی در حال سقوط شده‌اند. ‌معامله‌گران سعی کردند که چاقوی در حال سقوط را در هوا بگیرند، در سطح 8.5 دلاری خریدند، زمانی که بهبود اندکی از فشار فروش رخ داده بود، اما آنها پول خود را با حرکت قیمت سهم به سطحی در حدود شش دلار از دست دادند. ‌معامله‌گرانی که منتظر تأییدیه ماندند توانستند از حرکت قیمتی سهم بین 6 تا 10 دلار در ماه آینده سود کسب کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میانگین متحرک می‌توانید از مطلب آموزشی «میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال چیست؟» دیدن نمایید.

تفاوت بین یک چاقوی در حال سقوط (Falling knife) و یک انفجار (Spike) در بازار

یک چاقوی در حال سقوط به یک افت قیمتی شدید اتلاق می‌شود. همچنین همین نوع حرکت شدید را در روندهای صعودی داریم که به آن یک انفجار (Spike) گفته می‌شود. انفجار اشاره به حرکت شدید و تیز قیمت به سمت بالا دارد. در عمل، انفجارهای قیمتی معمولاً با یک حرکت به سمت بالا همراه بوده‌اند.

محدودیت‌های چاقوی در حال سقوط

همان طور که گفته شد، در بسیاری از مواقع این افت شدید قیمتی یک فرصت تلقی می‌شود. از دیدگاه ‌معامله‌گری بسیاری از این افت‌های قیمتی نیازمند یک شکل از تأییدیه می‌باشند. تأییدیه‌هایی که از اندیکاتورهایی مانند اندیکاتور هم‌گرایی و واگرایی میانگین‌های متحرک (MACD) می‌توانست حاصل شود. به‌شرطی که این اندیکاتور واگرایی مثبت را گزارش کند. بنابراین چاقوی در حال سقوط مهم‌ترین بخش یک ترید نیست و نمی‌تواند جای شکست نواحی حمایت و مقاومت را بگیرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.