گاز در اکوسیستم اتریوم چیست؟

گاز در اکوسیستم اتریوم چیست؟

گاز در اکوسیستم اتریوم ((Gas (ethereum) به معنی هزینهٔ مورد نیاز به‌منظور انجام یک تراکنش و یا اجرای درست یک قرارداد در پلتفورم بلاک چین اتریوم می‌باشد. گازها با زیر واحدهایی از رمز ارز اتر (Ether)، که با نام گوای (gwei) نیز شناخته می‌شوند، ‌قیمت‌گذاری می‌گردند. از گازها به‌منظور اختصاص دادن منابعی به ماشین مجازی اتریوم (Ethereum virtual machine – EVM) استفاده می‌شود تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند قراردادهای هوشمند (smart contracts)، بتوانند به‌صورت خودکار و امن اجرا گردند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرارداد هوشمند می‌توانید از مطلب آموزشی «قرارداد هوشمند چیست؟» دیدن نمایید.

قیمت دقیق گاز توسط ماینر‌های شبکه تعیین می‌شود، این ماینر‌ها می‌توانند از پردازش یک تراکنش در صورت اینکه قیمت گاز با نیاز آن‌ها هم‌خوانی نداشته باشد، جلوگیری کنند.

نکات کلیدی:

  • در بلاک چین اتریوم، گاز به هزینهٔ مورد نیاز به‌منظور انجام یک تراکنش در شبکه اشاره دارد.
  • ماینرها قیمت گاز را تعیین می‌کنند و می‌توانند هر تراکنشی را که قیمت گاز آن‌ها برابر با مقدار مطلوب آن‌ها نیست را رد کنند.
  • قیمت گازها با واحدی به نام گوای تعیین می‌شود که ارزشی برابر با 0.000000001 اتر دارد.
  • داشتن یک واحد جداگانه این اجازه را می‌دهد تا تفاوت بین ارزش واقعی رمز ارز و هزینه‌های رقابتی حفظ ‌شود.

درک مفهوم گاز در اتریوم

مفهوم گاز برای اولین بار به‌منظور ایجاد تمایز بین هزینه‌های مصرف نسبت به هزینه‌های محاسباتی در شبکه اتریوم معرفی شد. داشتن یک واحد جداگانه اجازه می‌دهد تا تفاوت بین ارزش واقعی رمز ارز، و هزینه‌های محاسباتی حفظ شود. در این‌جا گاز اشاره به هزینه‌های تراکنشی در شبکه اتریوم دارد، و منظور آن بنزینی که شما به اتومبیل‌تان می‌زنید نیست.

گاز در اکوسیستم اتریوم چیست؟

هزینه‌های گاز که به gwei محاسبه می‌شوند، پرداخت‌هایی هستند که توسط مصرف‌کنندگان به‌منظور جبران انرژی پردازشی مورد نیاز برای پردازش کردن و تأیید اعتبار تراکنش‌هایشان در بلاک چین اتریوم نیاز ‌است. محدودیت گاز (Gas Limit) اشاره به حداکثر مقداری برای گاز (و یا انرژی‌ای) که شما مایل هستید تا در تراکنش خود از آن استفاده کنید دارد. هر‌چه حدّ گاز بالاتر باشد بدین معنی است که شما باید کار بیشتری را برای اعمال کردن یک تراکنش با استفاده از اتر و یا قراردادهای هوشمند انجام دهید.

به‌منظور انجام یک مقایسه، برای راندن یک ماشین در دنیای واقعی به مقدار X مایل، شما ممکن است به Y ‌گالن از سوخت نیاز داشته باشید، و یا برای جابه‌جا کردن مقدار X  از پول از حساب شما به‌حساب کارت اعتباری دوست‌تان شما ممکن است Y دلار هزینهٔ پردازش این پروسه را بپردازید. در هر دو حالت، X نشان‌‌دهندهٔ ارزش خدماتی (utility value) است، در حالی که Y نشان‌دهندهٔ هزینهٔ اجرای این روند و یا پروسه در سفر شما و یا در تراکنش مالی شما می‌باشد.

به طور مشابه، یک قرارداد برای یک تراکنش در شبکهٔ اتریوم ممکن است به میزان 50 اتر ارزش داشته باشد (X)، و قیمت گاز برای پردازش کردن این تراکنش نیز در آن زمان ممکن است 1/100,000 اتر باشد (Y).

ماینرهای اتریوم، که تمامی ‌وظایف مهّم را از تأیید تراکنش‌ها تا پردازش آن‌ها انجام می‌دهند، این مبلغ را به‌عنوان هزینه‌ای به‌منظور سرویس‌های پردازشی‌شان دریافت می‌کنند. اگر حدّ قیمت گاز بسیار پائین باشد، ماینرها می‌توانند که این تراکنش را نادیده بگیرند و آن‌ها را انجام ندهند.

 ماشین مجازی اتریوم چیست؟

ماشین مجازی اتریوم (The Ethereum Virtual Machine- EVM) قادر است که قراردادهای هوشمند را اجرا کند. این قراردادها، نشان‌دهندهٔ توافق‌های مالی مانند: قراردادهای اختیار معامله (options)، قراردادهای معامله‌ای سواپ (swaps)، و یا اوراق قرضه با سودهای پرداختی (Coupon – paying bonds) باشند. می‌توان از آن برای انجام معاملات و همچنین پرداخت حقوق (wages) استفاده کرد، و یا به‌منظور تحقق یافتن قراردادهای کارکنان، و یا به‌عنوان یک نگه‌دارنده سپرده امن به‌منظور انجام پرداخت اشیاء با ارزش بالا و همچنین نگه‌داری از امکانات مراکز قانونی غیرمتمرکز قمار بازی نیز استفاده کرد. این‌ها تنها چند مثال از تمامی مسائلی است که انجام آن‌ها با قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر است و همچنین پتانسیل آن‌ها به‌منظور جایگزنی همهٔ انواع توافق‌های قانونی، مالی و اجتماعی را نشان می‌دهد که بسیار هیجان‌انگیز می‌باشند.

اوراق قرضه چیست؟

در حال حاضر، ماشین مجازی اتریوم در دوران رشد خود به سر می‌برد، و اجرای قراردادهای هوشمند در آن گران می‌باشد (به علت اترهای زیاد مصرف شده)، و به دلیل محدود بودن قدرت پردازشی، با محدودیت‌هایی روبه‌رو می‌باشند. با استناد به توسعه‌دهندگان این ماشین مجازی این سیستم در حال حاضر به‌اندازهٔ یک گوشی تلفن همراه در اواخر دههٔ 90 میلادی قدرت دارد. هر چند این موضوع، با اعمال پروتکل‌هایی در توسعه‌های آتی برطرف می‌شود. به‌منظور مقایسه، می‌توانید در نظر داشته باشید که کامپیوتر موجود در آپولو 11، قدرت پردازشی کمتری نسبت به اولین نسل از گوشی‌های آیفون داشت. و این موضوع قطعاً محتمل است که در چند سال آینده، ماشین مجازی اتریوم (و یا هر ماشینی شبیه به آن) می‌تواند که قراردادهای هوشمند پیچیده را به‌صورت آنی ایجاد کند.

قراردادهای هوشمند اتریوم چگونه عمل می‌کند؟

در اکوسیستم اتریوم، اتر به‌عنوان یک رمز ارز داخلی ایفای نقش می‌کند، که از آن به‌منظور تعیین نتایج نهایی به‌دست آمده از قراردادهای هوشمند اجرایی شده طبق پروتکل استفاده می‌شود. اتر می‌تواند استخراج شود و در صرافی‌ها در ازای بیت کوین و یا ارزهای سنتی مانند دلار آمریکا تبادل شود. همچنین می‌تواند به‌منظور پرداخت تلاش‌های انجام شده توسط گره‌های پردازشی (nodes) شبکه اتریوم مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.