معرفی 5 کتاب درباره صنعت فین تک (FinTech)

مطالعه کتاب‌های کارشناسان برجسته جهان، بینش گسترده‌ای را درباره بهترین شیوه‌های فعلی بازار و آینده صنعت FinTech  به شما آموزش می‌دهد. می‌توانید نیرو محرکه پشت تمام اتفاقات و نوآوری‌ها و روندهایی را که در سال‌های آینده بر این صنعت تأثیر می‌گذارند، کشف کنید.
فناوری مالی یا همان Financial technology که معمولاً FinTech نامیده می‌شود، توانسته در سال‌های اخیر به یکی از صنایع فعال با رشد بسیار سریع در سراسر جهان تبدیل شود. اصطلاح صنعت فین تک شامل طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارها، نوآوری‌های تکنولوژیکی و خدمات متنوع قابل استفاده در زمینه سرمایه‌گذاری‌های شخصی افراد یا شرکت‌های حرفه‌ای سرمایه‌گذاری و حتی بانک‌هاست.
فهرست این مقاله
صنعت فین تک چیست؟
زندگی تمام انسان‌ها متحول شده است. همچنین استاندارد زندگی‌ها بهبود یافته که همه این اتفاقات به لطف فناوری است که همیشه در حال بهبود و تغییر است. تکامل همیشه رخ می‌دهد و در حوزه خدمات مالی نیز کمتر از بقیه حوزه‌ها عمل نکرده است. از توانایی مشتریان برای خرید آنلاین تا مشاهده تراکنش‌های مالی از خانه و استفاده از نرم‌افزارهایی برای انتقال وجه سریع و پرداخت قبوض و وام‌ها، همگی نتیجه این تکامل بوده‌اند.
فناوری به‌صورت یکپارچه‌ای تغییر یافته و در تمام ابعاد زندگی ما وارد شده است. هر کاری که انجام می‌دهیم، معاشرت با دوستان، خرید، مسافرت و به معنای واقعی کلمه همه چیز، تغییر کرده است و صنعت خدمات مالی و بخش‌های مختلف بانکی سراسر دنیا نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
این صنعت که بیشتر به‌عنوان فناوری مالی نیز شناخته می‌شود، پیشرو امور مالی و فناوری است. FinTech  اصطلاحی است که برای توصیف بسیاری از فناوری‌هایی که خدمات مالی را از طریق نرم‌افزارهای ارائه می‌کنند، مانند بانکداری آنلاین، برنامه‌های پرداخت موبایلی یا حتی ارزهای دیجیتال که هم‌زمان به مصرف‌کنندگان و هم به مؤسسات مالی کمک می‌کنند، اطلاق می‌شود. به عبارت ساده، هر کسب و کاری که از این خدمات مالی برای ارتقا یا خودکارسازی کار و رویه‌های خود استفاده می‌کند، به‌نحوی با این صنعت ارتباط دارد. استفاده از فناوری پیشرفته برای ارائه خدمات مالی به مصرف‌کنندگان و کسب‌ و کارها، از خرید و فروش ارزهای دیجیتال گرفته تا تأیید اعتبار پرداخت‌های الکترونیکی، بانکداری تلفن همراه و بیمه و برنامه‌های سرمایه‌گذاری، چیزی است که صنعت فین تک را شکل می‌دهد.
چرا صنعت فین تک اهمیت دارد؟
ظهور این صنعت برای همیشه روش کسب و کار شرکت‌ها را تغییر داده است. از حسابرسی تا پرداخت‌های آسان اینترنتی، هیچ‌کدام تا این لحظه تصمیم‌گیری را برای تجار آسان نکرده بودند. راه‌اندازی یک کسب و کار توسط شما و همچنین گسترش آن هرگز این‌قدر کم‌هزینه نبوده است.
پیشرفت تکنولوژی سبب تکامل صنعت FinTech  شده است، اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که این خدمات مالی جدید در نوع خود سبب ایجاد تکامل‌های بیشتر در صنایع مختلف شده است و در بسیاری از بخش‌ها سبب سهولت و تسریع پیشرفت صنایع شده است. اگر بخواهیم مهم‌ترین دلایل اهمیت این صنعت را نام ببریم، موارد زیر از جمله این دلایل خواهند بود:

این خدمات مالی بسیار مقرون به صرفه هستند.
امنیت بیشتری را به کاربران ارائه می‌دهند.
دارای سیستم‌های پرداخت ارتقا یافته است.
بهترین سرعت و راحتی برای شرکت‌ها و مشتریان
شفافیت در حوزه مالی

بهترین کتاب های صنعت فین تک
برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند درک بهتری از این صنعت به دست آورند، فهرستی از پنج کتاب برتر نوشته شده در این حوزه را گردآوری کرده‌ایم و با مطالعه آن‌ها متوجه می‌شوید تمام این صنعت درباره چیست و چگونه می‌تواند حوزه خدمات مالی را دگرگون کند. انتخاب تنها پنج کتاب در این حوزه کار بسیار دشواری است، اما سعی کرده‌ایم با تکیه بر تجربه کاری خود در صنعت FinTech ، جدیدترین و بهترین موارد را بررسی کنیم.
۱- کتاب The FINTECH Book

این کتاب نتیجه زحمات Susanne Chisti و Janos Barberis بوده و تاکنون یک راهنمای بسیار جامع برای افراد تازه‌کار در صنعت فین تک بوده است. این کتاب را با نام دیگر The Financial Technology Handbook for Investors, Entrepreneurs, and Visionaries نیز می‌شناسند. هدف این کتاب ارائه اطلاعات و توصیه‌های مفید برای بانکداران، کارآفرینان این صنعت و سرمایه‌گذارانی است که به‌دنبال کسب سود بیشتر در حوزه FinTech  هستند.
مطالب موجود در کتاب The FINTECH Book بسیار کامل جمع‌بندی شده و روند اقتصادی مرتبط با فین تک را به‌خوبی منعکس می‌کند. این کتاب توسط دو شخص برجسته که جزء نفرات مرجع در این فناوری مالی هستند، ویرایش و نهایی شده است. Susanne Chisti مدیر اجرایی کمپانی FINTECH Circle و اولین سرمایه‌گذار در اروپا بر روی این صنعت است. Barberis نیز بنیان‌گذار شرکت SuperCharger و صاحب یک مرکز توسعه فین تک در هنگ‌کنگ محسوب می‌شود.
۲- کتاب Breaking Banks: The Innovators, Rogues, and Strategists Rebooting Banking

نویسنده این کتاب Brett King است که تخصص او در این صنعت زبانزد همه است. باید دانست بسیاری از محصولات پدیدآمده از صنعت FinTech، خدمات پشتیبانی مناسبی را به بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی سنتی ارائه می‌دهند. با این حال، تعدادی از شرکت‌های فین تک در بخش خدمات مالی دیگر شرکت‌ها اختلالات عجیبی ایجاد می‌کنند و چنین شرکت‌هایی موضوع کتاب جناب کینگ است.
این نوشته مصاحبه‌ها و داستان‌هایی درباره کارآفرینان این صنعت ارائه می‌کند که در خط مقدم ارائه خدمات مالی از طریق ابزارهای غیرسنتی هستند و پدیده‌هایی مانند ظهور وام‌دهی همتا به همتا (P2P) و سرمایه‌گذاری به روش robo-advisors را بررسی می‌کند. برت کینگ یک مرجع و چهره شناخته‌شده در صنعت در حال تغییر بانکداری و امور مالی است. او نویسنده چندین کتاب درباره پیشرفت‌های تکنولوژیکی در بانکداری است و در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان مبتکر سال بانکداری آمریکا انتخاب شد.
۳- کتاب Smarter Bank: Why Money Management Is More Important Than Money Movement to Banks and Credit Unions

این اثر را Ron Shevlin نوشته است. کتاب Smarter Bank جناب شولین بر روش‌هایی تمرکز دارد که بهترین و باهوش‌ترین بانک‌های سنتی با آن‌ها سازگار شده و از نوآوری‌های موجود در این صنعت بهره می‌برند. شولین توضیح می‌دهد که چگونه این بانک‌های «هوشمندتر» آخرین فناوری‌ها را با آغوش باز پذیرفته و مدل‌های کسب‌وکار خود را با نوآوری‌های صنعت FinTech  و بازار مالی در حال تغییر تنظیم می‌کنند. او نشان می‌دهد چگونه بانک‌های پیشرو از محصولات و خدمات این صنعت برای بهبود روابط با مشتری و سودآوری نهایی استفاده می‌کنند.
این کتاب به طیف گسترده‌ای از موضوعات، از جمله نوآوری در استفاده از داده‌های بزرگ، تعامل با مشتری، اهمیت روزافزون بانکداری با تلفن همراه و خدمات پرداخت آنلاین و رفتارهای مالی صحیح می‌پردازد. قطعاً خواندن این کتاب به مدیران بانکی توصیه می‌شود.
شولین که سال‌ها با عنوان مشاور بازاریابی و تحلیلگر صنعت بانکداری فعالیت داشته است، در سال ۲۰۱۴ در فهرست «۳۰ مبتکر: مدیران کلیدی شکل‌دهنده صنعت فن تک» در رتبه دوم قرار گرفت.
۴- کتاب Digital Bank: Strategies to Launch or Become a Digital Bank

نوشتن این کتاب، اثر Chris Skinner، مدت‌زمان زیادی طول کشیده، اما نتیجه آن ارزش این مقدار زحمت را داشته است. اسکینر کتاب نهم خود با موضوع آینده بانکداری در دنیای یکپارچه‌شده را با نوشتن کتاب Digital Bank دنبال کرد. هدف این نوشته، ارائه طرحی بلندپروازانه برای ایجاد چیزی است که جناب اسکینر آن را بانک آینده می‌داند. این کتاب اساساً توسعه‌یافته از کاری است که آقای اسکینر سال‌ها از طریق باشگاه فین تک، یک انجمن شبکه‌ای برای متخصصان صنعت FinTech که او در سال ۲۰۰۴ آن را تأسیس کرد، انجام داده است.
تمرکز این کتاب بر کمک به متخصصان صنعت بانکداری است تا از تأثیر انقلاب دیجیتال در بانکداری در شکل‌دهی به شیوه‌های تعامل افراد و شرکت‌ها با بانک‌هایشان آگاه‌تر شوند. جناب اسکینر تصاویر و نمونه‌های واقعی از تغییر چهره خدمات بانکی و مالی را از طریق بررسی بانک‌های آنلاین مانند Allly Bank در ایالات‌متحده، Fidor Bank در آلمان و شرکت خدمات وام‌دهی همتا به همتا اروپایی Zopa ارائه می‌دهد.
۵- کتاب The Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and Digital Money Are Challenging the Global Economic Order

این کتاب را دو چهره شناخته‌شده در زمینه معرفی صنعت فین تک به دیگران یعنی Paul Vigna و Michael Casey، نوشته‌اند. همان‌طور که عنوان این کتاب نشان می‌دهد، کتاب ویگنا و کیسی بر ظهور ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین تمرکز دارد. این دو که خبرنگاران وال استریت ژورنال هستند، اهمیت ارزهای جایگزین را توضیح می‌دهند و بررسی می‌کنند که چگونه می‌توانند با ارائه یک سیستم مالی کاملاً جدید از طریق فناوری بلاک چین، سیستم پولی پایه جهان را متحول کنند. علاوه بر این، آن‌ها این موضوع را ابزاری مفید برای ارائه خدمات مالی اساسی به بخش وسیعی از جمعیت جهان می‌دانند که بانک ندارند.
نویسندگان توضیح روشنی درباره منشأ ارزهای دیجیتال و نحوه فعال‌کردن تراکنش‌های خارج از بانک مرکزی و مستقل از آن ارائه می‌دهند. به‌طور خاص، این کتاب بررسی کاملی از بیت کوین ارائه می‌کند و نقاط ضعف آن را تأیید می‌کند، اما با تأکید بیشتر بر نقاط مثبت، اشاره می‌کند که رمز ارز جای پای محکمی در دنیای پولی امروز ایجاد کرده است و احتمالاً همچنان میزان پذیرش آن در بین مردم افزایش می‌یابد. این موضوع تأثر مستقیمی بر صنعت مالی دنیا داشته و به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین موارد این صنعت مطرح می‌شود.
نتیجه‌گیری
صنعت FinTech  توانسته تمام سیستم‌های مالی و درنتیجه تمام وجوه زندگی انسان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و شکل و شمایل جدیدی به آن‌ها ببخشد. در اوایل مؤسسات زیادی سعی داشتند در برابر این تغییرات مقاومت کنند، اما به‌دلیل داشتن مزایای فراوان، همه از این تکامل استقبال کردند. باید از وجود تکنولوژی در این عرصه ممنون بود؛ زیرا هم سرعت عملیات بانکی بسیار بیشتر شده و هم امنیت آن‌ها از روش‌های سنتی بیشتر است.
مطالعه و یادگیری این روش‌ها تنها راهی است که می‌توان به شیوه بهتری در این دنیای جدید زندگی کرد و افرادی که زندگی کاری آن‌ها به‌صورت مستقیم با این صنعت ارتباط دارد، بیشتر از همه تحت تأثیر این تغییرات قرار داشته و نیاز دارند درباره آن بیشتر بدانند. مطالعه پنج کتاب معرفی‌شده در این مقاله می‌تواند مهم‌ترین اطلاعات موردنیاز در این صنعت را در اختیار کاربران قرار دهد.
سؤالات متداول

آیا صنعت فین تک جایگزین بانک‌ها می‌شود؟

FinTech در مقایسه با مؤسسات بانکی سنتی مزایای متعددی دارد که به اپراتورها امکان می‌دهد نوآوری بیشتری داشته باشند و خدمات را سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر به مشتریان خود ارائه دهند. این امر به صنعت FinTech  کمک می‌کند تا صنعت خدمات مالی سنتی را متزلزل و مختل کند، اما نمی‌توان گفت این موضوع به‌طور کامل جایگزین بانک‌ها می‌شود، بلکه سیستم‌های بانکی از مزایای این صنعت استفاده کرده و سعی می‌کنند خود را به‌روز نگه دارند.

آیا بیت کوین یک نمونه از صنعت فین تک است؟

یکی از عواملی که برای اولین بار صنعت FinTech  را به آگاهی عمومی رساند و شناخته شد، توسعه و تجارت ارزهای دیجیتال بود که احتمالاً بیت کوین شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست. بیت کوین همچنین اولین کاربرد شناخته‌شده فناوری بلاک چین در دنیا بود.

چه کسانی از فین تک استفاده می‌کند؟

پاسخ کوتاه برای این سؤال این است که این روزها مطالب صنعت FinTech  تقریباً همه کسانی هستند که به اینترنت دسترسی دارند. اگر از یک پلتفرم پرداخت مانند پی پال یا کیف پول گوگل استفاده می‌کنید، این خدمات خود به‌نوعی از اجزای صنعت FinTech  هستند. شرکت‌های مالی مختلف مانند Kickstarter، Patreon یا GoFundMe نمونه‌های بارز دیگری هستند که روزمره در حال استفاده از خدمات صنعت فین تک هستند.

چگونه می‌توان درباره صنعت فین تک بیشتر یاد بگیریم؟

برای آشنایی با این فناوری، بهترین ایده این است که از آن در زندگی خود استفاده کنید؛ برای مثال اگر به رمز ارز علاقه دارید، یک حساب کاربری در یک صرافی دیجیتال ایجاد کنید و شروع به سرمایه‌گذاری یا تجارت کنید. به همین ترتیب، می‌توانید تحقیقات اولیه‌ای را روی یک نرم‌افزار یا از طریق روش‌های دیگری که شما را مجذوب خود می‌کند، مانند مطالعه پنج کتاب مطرح‌شده در این مقاله، انجام دهید.

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.
برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *